Криже (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криже
Križe
Криже is located in Slovenia
Криже
Криже
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′52″N 15°33′40″E / 46.01444° СГШ; 15.56111° ИГД / 46.01444; 15.56111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,43 км2 (1,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428000000428 м
Население (2020)
 • Вкупно135
 • Густина30/км2 (79/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8282

Криже (словенечки: Križe) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.