Прејди на содржината

Раковец (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раковец
Rakovec
Поглед на Раковец
Раковец is located in Slovenia
Раковец
Раковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′21.7″N 15°42′10″E / 45.922694° СГШ; 15.70278° ИГД / 45.922694; 15.70278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,99 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155500000155,5 м
Население (2020)
 • Вкупно47
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Раковец (словенечки: Rakovec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.