Прејди на содржината

Пишеце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пишеце
Pišece
Поглед на Пишеце
Пишеце is located in Slovenia
Пишеце
Пишеце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′11.5″N 15°38′52.4″E / 46.003194° СГШ; 15.647889° ИГД / 46.003194; 15.647889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,25 км2 (1,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231699999231,7 м
Население (2020)
 • Вкупно335
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8255

Пишеце (словенечки: Pišece) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.