Брви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брви
Brvi
Брви is located in Slovenia
Брви
Брви
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′3.7″N 15°32′31″E / 45.867694° СГШ; 15.54194° ИГД / 45.867694; 15.54194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,38 км2 (0,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000176199999176,2 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Брви (словенечки: Brvi) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.