Цундровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цундровец
Cundrovec
Цундровец is located in Slovenia
Цундровец
Цундровец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′27.9″N 15°36′27.1″E / 45.924417° СГШ; 15.607528° ИГД / 45.924417; 15.607528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000152099999152,1 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8250

Цундровец (словенечки: Cundrovec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.