Бушеча Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бушеча Вас
Bušeča vas
Skyline of Бушеча Вас
Бушеча Вас is located in Slovenia
Бушеча Вас
Бушеча Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′4″N 15°31′11″E / 45.86778° СГШ; 15.51972° ИГД / 45.86778; 15.51972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,21 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155599999155,6 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина110/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Бушеча Вас (словенечки: Bušeča vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.