Букошек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Букошек
Bukošek
Букошек is located in Slovenia
Букошек
Букошек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′31.7″N 15°37′37.2″E / 45.925472° СГШ; 15.627000° ИГД / 45.925472; 15.627000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна5,87 км2 (2,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155900000155,9 м
Население (2020)
 • Вкупно295
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8250

Букошек (словенечки: Bukošek) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.