Подграчено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подграчено
Podgračeno
Подграчено is located in Slovenia
Подграчено
Подграчено
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′28.6″N 15°38′58.6″E / 45.874611° СГШ; 15.649611° ИГД / 45.874611; 15.649611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,47 км2 (0,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150099999150,1 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Подграчено (словенечки: Podgračeno) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.