Села кај Добова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Села кај Добова
Sela pri Dobovi
Skyline of Села кај Добова
Села кај Добова is located in Slovenia
Села кај Добова
Села кај Добова
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′36.1″N 15°37′52.6″E / 45.910028° СГШ; 15.631278° ИГД / 45.910028; 15.631278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна7,31 км2 (2,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000156500000156,5 м
Население (2020)
 • Вкупно549
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Села кај Добова (словенечки: Sela pri Dobovi) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.