Долења Пирошица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долења Пирошица
Dolenja Pirošica
Долења Пирошица is located in Slovenia
Долења Пирошица
Долења Пирошица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′39.9″N 15°31′33.5″E / 45.877750° СГШ; 15.525972° ИГД / 45.877750; 15.525972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149900000149,9 м
Население (2020)
 • Вкупно81
 • Густина68/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Долења Пирошица (словенечки: Dolenja Pirošica) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.