Прејди на содржината

Капеле (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капеле
Kapele
Поглед на Капеле
Капеле is located in Slovenia
Капеле
Капеле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′52.7″N 15°40′43.1″E / 45.931306° СГШ; 15.678639° ИГД / 45.931306; 15.678639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,03 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000219599999219,6 м
Население (2020)
 • Вкупно218
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Капеле (словенечки: Kapele) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.