Долење Скопице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долење Скопице
Dolenje Skopice
Долење Скопице is located in Slovenia
Долење Скопице
Долење Скопице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′10.5″N 15°33′15.5″E / 45.902917° СГШ; 15.554306° ИГД / 45.902917; 15.554306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,05 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150400000150,4 м
Население (2020)
 • Вкупно196
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Долење Скопице (словенечки: Dolenje Skopice) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.