Жупелевец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жупелевец
Župelevec
Поглед на Жупелевец
Жупелевец is located in Slovenia
Жупелевец
Жупелевец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′42.3″N 15°41′13.7″E / 45.961750° СГШ; 15.687139° ИГД / 45.961750; 15.687139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна6,06 км2 (2,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000179900000179,9 м
Население (2020)
 • Вкупно209
 • Густина34/км2 (89/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8258

Жупелевец (словенечки: Župelevec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.