Дечно Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дечно Село
Dečno selo
Поглед на Дечно Село
Дечно Село is located in Slovenia
Дечно Село
Дечно Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′9.3″N 15°36′20.3″E / 45.952583° СГШ; 15.605639° ИГД / 45.952583; 15.605639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,35 км2 (1,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000173099999173,1 м
Население (2020)
 • Вкупно288
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Дечно Село (словенечки: Dečno selo) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.