Пиршенбрег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиршенбрег
Piršenbreg
Поглед на Пиршенбрег
Пиршенбрег is located in Slovenia
Пиршенбрег
Пиршенбрег
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′54″N 15°39′14″E / 45.96500° СГШ; 15.65389° ИГД / 45.96500; 15.65389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,84 км2 (1,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000226000000226 м
Население (2020)
 • Вкупно260
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8254

Пиршенбрег (словенечки: Piršenbreg) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.