Обрежје (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обрежје
Obrežje
Поглед на Обрежје
Обрежје is located in Slovenia
Обрежје
Обрежје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′57.7″N 15°42′0.6″E / 45.849361° СГШ; 15.700167° ИГД / 45.849361; 15.700167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,54 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000136000000136 м
Население (2020)
 • Вкупно354
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Обрежје (словенечки: Obrežje,) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.