Општина Рибница на Похорје

Координати: 46°31′N 15°16′E / 46.517° СГШ; 15.267° ИГД / 46.517; 15.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Рибница на Похорје
Občina Ribnica na Pohorju
општина
Грб на Општина Рибница на Похорје
Местоположба на Општина Рибница на Похорје во Словенија
Местоположба на Општина Рибница на Похорје во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРибница на Похорје
Управа
 • ГрадоначалникСречко Геч
Површина
 • Вкупна59,3 км2 (22,9 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.116
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Рибница на Похорје (словенечки: Občina Ribnica na Pohorju) — општина во традиционалниот регион Штаерска во североисточна Словенија. Седиште на општината е населбата Рибница на Похорје. Денес е дел од Корушкиот статистички регион. Рибница на Похорје станала посебна општина во 1998 година.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Рибница на Похорје, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]