Општина Преддвор

Координати: 46°18′N 14°25′E / 46.300° СГШ; 14.417° ИГД / 46.300; 14.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Преддвор
Občina Preddvor
општина
Грб на Општина Преддвор
Местоположба на Општина Преддвор во Словенија
Местоположба на Општина Преддвор во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПреддвор
Управа
 • ГрадоначалникРок Роблек
Површина
 • Вкупна87 км2 (34 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.714
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Преддвор (словенечки: Občina Preddvor) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Преддвор. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Преддвор, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Preddvor“. www.preddvor.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]