Општина Литија

Координати: 46°04′N 14°49′E / 46.067° СГШ; 14.817° ИГД / 46.067; 14.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Литија
Občina Litija
општина
Грб на Општина Литија
Местоположба на Општина Литија во Словенија
Местоположба на Општина Литија во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЛитија
Управа
 • ГрадоначалникФранк Рокавец
Површина
 • Вкупна221,4 км2 (85,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно15.499
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Литија (словенечки: Občina Litija) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Литија. Областа е дел од историските региони Горењска и Долењска. Денес е дел од Засавскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Литија, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Litija“. www.litija.si (словенечки). Посетено на 2021-11-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]