Општина Горња Радгона

Координати: 46°40′N 15°59′E / 46.67° СГШ; 15.98° ИГД / 46.67; 15.98
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Горња Радгона
Občina Gornja Radgona
општина
Грб на Општина Горња Радгона
Местоположба на Општина Горња Радгона во Словенија
Местоположба на Општина Горња Радгона во Словенија
Земја Словенија
СедиштеГорња Радгона
Управа
 • ГрадоначалникСтанислав Ројко
Површина
 • Вкупна75 км2 (29 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно8.417
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоgor-radgona.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Горња Радгона (словенечки: Občina Gornja Radgona) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е гратчето Горња Радгона.[1] Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 8.417 жители.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Горња Радгона, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]