Општина Љутомер

Координати: 46°31′N 16°12′E / 46.517° СГШ; 16.200° ИГД / 46.517; 16.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Љутомер
Občina Ljutomer
општина
Грб на Општина Љутомер
Местоположба на Општина Љутомер во Словенија
Местоположба на Општина Љутомер во Словенија
Земја Словенија
СедиштеШаловци
Управа
 • ГрадоначалникОлга Карба
Површина
 • Вкупна29,60 км2 (11,43 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно11.268
 • Густина380/км2 (990/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Љутомер (словенечки: Občina Ljutomer) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е малиот град Љутомер. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Љутомер, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Ljutomer“. www.ljutomer.si (словенечки). Посетено на 2022-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Официјално мрежно место
  • Љутомер на Geopedia