Шаловци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаловци
Šalovci
Skyline of Шаловци
Грб на Шаловци
Шаловци is located in Slovenia
Шаловци
Шаловци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′28.6″N 16°17′41″E / 46.824611° СГШ; 16.29472° ИГД / 46.824611; 16.29472
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаШаловци
Површина
 • Вкупна15,34 км2 (5,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000241900000241,9 м
Население (2020)
 • Вкупно381
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9204

Шаловци (словенечки: Šalovci) — населба во Општина Шаловци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Шаловци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.