Општина Шаловци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Шаловци
Občina Šalovci
општина
69 Salovci (4494087952).jpg
Грб на Општина Шаловци
Местоположба на Општина Шаловци во Словенија
Местоположба на Општина Шаловци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеШаловци
Управа
 • ГрадоначалникИзток Фартек
Површина
 • Вкупна58,2 км2 (22,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.380
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Шаловци (словенечки: Občina Šalovci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Шаловци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Шаловци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Šalovci – Občina Šalovci vse informacije o delovanju občine, obrazci, vloge, turistična ponudba na enem mestu“ (словенечки). Посетено на 2021-12-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]