Будинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Будинци
Budinci
Поглед на Будинци
Будинци is located in Slovenia
Будинци
Будинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°51′35.2″N 16°15′23.3″E / 46.859778° СГШ; 16.256472° ИГД / 46.859778; 16.256472
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаШаловци
Површина
 • Вкупна6,17 км2 (2,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285399999285,4 м
Население (2020)
 • Вкупно96
 • Густина16/км2 (40/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9204

Будинци (словенечки: Budinci) — населба во Општина Шаловци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Поврзано[уреди | уреди извор]