Домањшевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домањшевци
Domanjševci
Поглед на Домањшевци
Домањшевци is located in Slovenia
Домањшевци
Домањшевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′2.5″N 16°17′15.3″E / 46.784028° СГШ; 16.287583° ИГД / 46.784028; 16.287583
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаШаловци
Површина
 • Вкупна11,58 км2 (4,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000252099999252,1 м
Население (2020)
 • Вкупно266
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Домањшевци (словенечки: Domanjševci) — населба во Општина Шаловци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.