Доленци (Шаловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доленци
Dolenci
Поглед на Доленци
Доленци is located in Slovenia
Доленци
Доленци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°51′4.4″N 16°17′15.4″E / 46.851222° СГШ; 16.287611° ИГД / 46.851222; 16.287611
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаШаловци
Површина
 • Вкупна7,72 км2 (2,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000302100000302,1 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9204

Доленци (словенечки: Dolenci) — населба во Општина Шаловци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.