Марковци (Шаловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марковци
Markovci
Поглед на Марковци
Марковци is located in Slovenia
Марковци
Марковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°50′39.3″N 16°14′5.6″E / 46.844250° СГШ; 16.234889° ИГД / 46.844250; 16.234889
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаШаловци
Површина
 • Вкупна8,17 км2 (3,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310199999310,2 м
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9204

Марковци (словенечки: Markovci) — населба во Општина Шаловци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.