Чепинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чепинци
Čepinci
Чепинци is located in Slovenia
Чепинци
Чепинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°51′34.7″N 16°13′4.5″E / 46.859639° СГШ; 16.217917° ИГД / 46.859639; 16.217917
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаШаловци
Површина
 • Вкупна9,18 км2 (3,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000334899999334,9 м
Население (2020)
 • Вкупно236
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Чепинци (словенечки: Čepinci) — населба во Општина Шаловци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.