Прејди на содржината

Вогричевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вогричевци
Vogričevci
Вогричевци is located in Slovenia
Вогричевци
Вогричевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′1.2″N 16°6′59.9″E / 46.517000° СГШ; 16.116639° ИГД / 46.517000; 16.116639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаЉутомер
Површина
 • Вкупна2,17 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&0101010101010101010101010101012141399999195,6−220 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина64/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9240

Вогричевци (словенечки: Vogričevci) — населба во Општина Љутомер во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.