Општина Свети Јуриј на Шчавница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Свети Јуриј на Шчавница
Občina Sveti Jurij ob Ščavnici
општина
Gornja Radgona Stara Gora Sv.Duh.JPG
Грб на Општина Свети Јуриј на Шчавница
Местоположба на Општина Свети Јуриј на Шчавница во Словенија
Местоположба на Општина Свети Јуриј на Шчавница во Словенија
Земја Словенија
СедиштеСвети Јуриј на Шчавница
Управа
 • ГрадоначалникАнтон Слана
Површина
 • Вкупна51,3 км2 (19,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно2.782
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Свети Јуриј на Шчавница (словенечки: Občina Sveti Jurij ob Ščavnici) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Свети Јуриј на Шчавница. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Свети Јуриј на Шчавница, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Sveti Jurij ob Ščavnici“. www.sveti-jurij.si (словенечки). Посетено на 2022-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]