Општина Ходош

Координати: 46°49′N 16°20′E / 46.817° СГШ; 16.333° ИГД / 46.817; 16.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ходош
Občina Hodoš
Hodos község
општина
Грб на Општина Ходош
Местоположба на Општина Ходош во Словенија
Местоположба на Општина Ходош во Словенија
Земја Словенија
СедиштеХодош
Управа
 • ГрадоначалникЛудвиг Орбан
Површина
 • Вкупна18,1 км2 (7,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно353
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Ходош (словенечки: Občina Hodoš; унгарски: Hodos község) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Ходош. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Ходош, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Hodoš“. hodos.e-obcina.si (словенечки). Посетено на 2022-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]