Општина Крижевци

Координати: 46°33′N 16°08′E / 46.550° СГШ; 16.133° ИГД / 46.550; 16.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Крижевци
Občina Križevci
општина
Грб на Општина Крижевци
Местоположба на Општина Крижевци во Словенија
Местоположба на Општина Крижевци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКрижевци кај Љутомер
Управа
 • ГрадоначалникБранко Белец
Површина
 • Вкупна28,75 км2 (11,10 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.537
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Крижевци (словенечки: Občina Križevci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Крижевци кај Љутомер. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Крижевци кај Љутомер, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „obcina krizevci“. Архивирано од изворникот на 2008-05-31. Посетено на 2022-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]