Општина Блед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Блед
Občina Bled
општина
Bled Overview.JPG
Bled1a.jpgSloveeniaBled.jpg
Bled Cremeschnitte (blejska kremšnita).jpgBled Castle (from Bled Island) (14259912533).jpg

Грб на Општина Блед
Местоположба на Општина Блед во Словенија
Местоположба на Општина Блед во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБлед
Управа
 • ГрадоначалникЈанеж Фајфар
Површина
 • Вкупна72,3 км2 (27,9 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно7.868
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
Мреж. местоe-bled.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Блед (словенечки: Občina Bled) — општина во историскиот регион Горењска, северозападна Словенија. Седиште е популарното туристичко гратче Блед, сместено на бреговите на Бледското Езеро. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Општината е создадена во октомври 1994 г. Во прво време опфаќала поголем број населени места, но во јуни 2006 г. е намалена на само 38 % од изворната територија со создавањето на Општина Горје.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Блед, општината ги опфаќа и следните населени места:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Родени во Блед
Живееле во Блед

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Bled – Imago paradisi“ (словенечки). Посетено на 2022-03-12.
  2. Milenković, Aleksandar (2007). „Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah“ [The Establishment of the Local Self-Government in the Republic of Slovenia in Numbers] (PDF) (словенечки). Statistical Office of the Republic of Slovenia. стр. 17. ISBN 978-961-239-131-7.
  3. http://www.olympic.org/en/content/Olympic-Athletes/All-Athletes/Athletes-CN-to-CZ/-IZTOK-COP-/
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-06-14. Посетено на 2018-01-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]