Купљеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купљеник
Kupljenik
Поглед на Купљеник
Купљеник is located in Slovenia
Купљеник
Купљеник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′20.1″N 14°4′43.4″E / 46.338917° СГШ; 14.078722° ИГД / 46.338917; 14.078722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБлед
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000639700000639,7 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина5,8/км2 (15/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4263

Купљеник (словенечки: Kupljenik) — населба во Општина Блед во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.