Општина Кузма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кузма
Občina Kuzma
општина
Kuzma Slowenien Panorama.jpg
Грб на Општина Кузма
Местоположба на Општина Кузма во Словенија
Местоположба на Општина Кузма во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКузма
Управа
 • ГрадоначалникЈожеф Шкалич
Површина
 • Вкупна22,9 км2 (88 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно1.573
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-kuzma.si

Општина Кузма (словенечки: Občina Kuzma) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е селото Кузма. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 1.573 жители.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Кузма, општината ги опфаќа и следните населени места:

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Кузма се наоѓа во крајниот сесевероисточен ридски дел на Словенија - на раскрсницата на три држави - долж границата со Словенија, Австрија и Унгарија. Општината зафаќа површина од приближно 22,9 км2 и се граничи со австриската сојузна држава Бургенланд, со унгарскиот округ Ваш и со словенечките општини Горњи Петровци, Град и Рогашовци. На подрачјето на општината, во Трдкова, има пирамидален триаголен камен од 1924 година. Секоја страна на пирамидата го носи грбот на една од пограничните земји и годината на државната граница (10 септември, 1919 и 4 јуни 1920 година).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. E-občina. „Občina Kuzma“. kuzma.e-obcina.si (словенечки). Посетено на 2022-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]