Градска општина Марибор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градска општина Марибор
Mestna občina Maribor
градска општина
Coat-of-arms of the City Municipality of Maribor
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМарибор
Управа
 • ГрадоначалникСаша Арсенович
Површина[1]
 • Вкупна148 км2 (57 ми2)
Население (2021)[2]
 • Вкупно113.778
 • Густина771/км2 (2,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmaribor.si Уредете го ова на Википодатоците

Градска општина Марибор (словенечки: Mestna občina Maribor, MOM) — една од единаесетте градски општини во Словенија, сместена во североисточниот дел на земјата. Седиште е градот Марибор, втор град по големина во Словенија. Во 2021 г. општината броела 113.778 жители.[2] Самиот Марибор во потесна смисла е поделен на градски четврти и месни задници.

Општината се наоѓа во Подравскиот регион и на северозапад се граничи со Австрија, поточно со округот Лајбниц (Липница).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Maribor – Slovenske regije in občine v številkah“. stat.si (словенечки). Завод за статистика на Словенија. Посетено на 21 март 2021.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2021“. stat.si. Завод за статистика на Словенија. Посетено на 8 јуни 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]