Општина Јесенице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јесенице
Občina Jesenice
општина
Sunset over my home town Jesenice.jpg
Грб на Општина Јесенице
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЈесенице
Управа
 • ГрадоначалникБлаж Рачич
Површина
 • Вкупна75,8 км2 (293 ми2)
Надм. вис.&10000000000005763000000576,3 м
Население (2020)[1]
 • Вкупно21.340
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоjesenice.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Јесенице (словенечки: Občina Jesenice) — општина во северозападна Словенија. Седиште на општината е населбата Јесенице. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 21.340 жители.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Јесенице, општината ги опфаќа и следните населени места:

Географија[уреди | уреди извор]

Местото лежи во Горносавската Долина. Се граничи со венецот Караванки и Австрија на север и планината Межкала на југ.[2] Од австриска страна е округот Клагенфурт-Околина (Целовец-Дежела).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Jesenice municipal website

Надворешни врски[уреди | уреди извор]