Плавшки Ровт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плавшки Ровт
Plavški Rovt
Поглед на Плавшки Ровт
Плавшки Ровт is located in Slovenia
Плавшки Ровт
Плавшки Ровт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°27′11.1″N 14°2′4.2″E / 46.453083° СГШ; 14.034500° ИГД / 46.453083; 14.034500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна4,1 км2 (1,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000860100000860,1 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина20/км2 (53/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4270

Плавшки Ровт (словенечки: Plavški Rovt) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.