Прејди на содржината

Блејска Добрава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блејска Добрава
Blejska Dobrava
Поглед на Блејска Добрава
Блејска Добрава is located in Slovenia
Блејска Добрава
Блејска Добрава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°24′45.5″N 14°5′41.3″E / 46.412639° СГШ; 14.094806° ИГД / 46.412639; 14.094806
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна3,8 км2 (1,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000582100000582,1 м
Население (2020)
 • Вкупно937
 • Густина250/км2 (640/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4273

Блејска Добрава (словенечки: Blejska Dobrava) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.