Планина под Голица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина под Голица
Planina pod Golico
Поглед на Планина под Голица
Планина под Голица is located in Slovenia
Планина под Голица
Планина под Голица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°27′57″N 14°3′2.5″E / 46.46583° СГШ; 14.050694° ИГД / 46.46583; 14.050694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна11,3 км2 (4,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000948000000948 м
Население (2020)
 • Вкупно281
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4270

Планина под Голица (словенечки: Planina pod Golico) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.