Словенски Јаворник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенски Јаворник
Slovenski Javornik
Поглед на Словенски Јаворник
Словенски Јаворник is located in Slovenia
Словенски Јаворник
Словенски Јаворник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°25′40.5″N 14°4′49.8″E / 46.427917° СГШ; 14.080500° ИГД / 46.427917; 14.080500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна2,5 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000536000000536 м
Население (2020)
 • Вкупно1.951
 • Густина780/км2 (2,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4272

Словенски Јаворник (словенечки: Slovenski Javornik) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.