Корошка Бела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корошка Бела
Koroška Bela
Поглед на Корошка Бела
Корошка Бела is located in Slovenia
Корошка Бела
Корошка Бела
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°25′43.7″N 14°6′7.5″E / 46.428806° СГШ; 14.102083° ИГД / 46.428806; 14.102083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна16,3 км2 (6,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000595299999595,3 м
Население (2020)
 • Вкупно2.084
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4270

Корошка Бела (словенечки: Koroška Bela) — мал град во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.