Јаворнишки Ровт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаворнишки Ровт
Javorniški Rovt
Јаворнишки Ровт is located in Slovenia
Јаворнишки Ровт
Јаворнишки Ровт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°27′11.8″N 14°5′30.9″E / 46.453278° СГШ; 14.091917° ИГД / 46.453278; 14.091917
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна5,8 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000962299999962,3 м
Население (2020)
 • Вкупно275
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4270

Јаворнишки Ровт (словенечки: Javorniški Rovt) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.