Прејди на содржината

Кочна (Јесенице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочна
Kočna
Кочна is located in Slovenia
Кочна
Кочна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°24′53.2″N 14°4′49.1″E / 46.414778° СГШ; 14.080306° ИГД / 46.414778; 14.080306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000669200000669,2 м
Население (2020)
 • Вкупно261
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4273

Кочна (словенечки: Kočna) — населба во Општина Јесенице во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.