Општина Випава

Координати: 45°51′N 13°58′E / 45.850° СГШ; 13.967° ИГД / 45.850; 13.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Випава
Občina Vipava
општина
Грб на Општина Випава
Местоположба на Општина Випава во Словенија
Местоположба на Општина Випава во Словенија
Земја Словенија
СедиштеВипава
Управа
 • ГрадоначалникГоран Кодеља
Површина
 • Вкупна107,4 км2 (41,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.703
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Випава (словенечки: Občina Vipava) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Випава. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Денес е дел од Горичкиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Випава, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Vipava“. www.vipava.si. Посетено на 2022-03-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]