Нанос (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нанос
Nanos
Skyline of Нанос
Нанос is located in Slovenia
Нанос
Нанос
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′11″N 14°1′11.1″E / 45.81972° СГШ; 14.019750° ИГД / 45.81972; 14.019750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна38 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000903899999903,9 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина0,53/км2 (1,4/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Нанос (словенечки: Nanos) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.