Поднанос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поднанос
Podnanos
Skyline of Поднанос
Поднанос is located in Slovenia
Поднанос
Поднанос
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′50.1″N 13°58′18.4″E / 45.797250° СГШ; 13.971778° ИГД / 45.797250; 13.971778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна1,36 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000169199999169,2 м
Население (2020)
 • Вкупно371
 • Густина270/км2 (710/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Поднанос (словенечки: Podnanos) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.