Прејди на содржината

Храшче (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храшче
Hrašče
Храшче is located in Slovenia
Храшче
Храшче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′48.9″N 13°59′8.9″E / 45.796917° СГШ; 13.985806° ИГД / 45.796917; 13.985806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна1,24 км2 (0,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000228900000228,9 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5272

Храшче (словенечки: Hrašče) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.