Ерзељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерзељ
Erzelj
Поглед на Ерзељ
Ерзељ is located in Slovenia
Ерзељ
Ерзељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′56.6″N 13°54′28.1″E / 45.832389° СГШ; 13.907806° ИГД / 45.832389; 13.907806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна3,84 км2 (1,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423399999423,4 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Ерзељ (словенечки: Erzelj) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.