Прејди на содржината

Слап (Випава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слап
Slap
Поглед на Слап
Слап is located in Slovenia
Слап
Слап
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′21.4″N 13°56′0.8″E / 45.839278° СГШ; 13.933556° ИГД / 45.839278; 13.933556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаВипава
Површина
 • Вкупна5,14 км2 (1,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000132300000132,3 м
Население (2020)
 • Вкупно429
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Слап (словенечки: Slap) — населба во Општина Випава во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.